Czy warto kupić teraz mieszkanie? Rynek nieruchomości okiem pośrednika.Bardzo częstym pytaniem zadawanym przez klientów jest zdanie: czy teraz Pana zdaniem jest odpowiedni czas na kupno mieszkania? Moim zdaniem tak z kilku powodów.  

Nieruchomości – pewne źródło dochodu i lokata kapitału.Wspomniane w prasie codziennej zmiany demograficzne i emigracja sprawiają, że duża liczba osób inwestuje zagraniczne środki w zakup zyskownego mieszkania w Polsce, jako zabezpieczenia na przyszłość. Ponieważ mieszkania zagranicą są sporo droższe niż w naszym kraju,  osób pracujące za granicą decydują się lokować pieniądze w polskich nieruchomościach.


Zarabiając w obcej walucie są w stanie szybciej zarobić na mieszkanie lub lokal ( lub chciaż na wkład) potrzebny do uruchomienie kredytu (tym bardziej, że czynsz najmu jest w wielu przypadkach wyższy niż rata kredytu). Pieniądze przesyłane do Polski to istotny bodziec przyczyniający się do rozwoju ekonomicznego kraju – sukcesywnie od 2004 roku. Dla wielu osób zakup mieszkania pod wynajem to okazja do regularnego i zyskownego zarabiania pieniędzy. Zyskownego, a więc przynoszącego dochody od razu,a nie za rok czasu czy dwa po skończeniu inwestycji lub wyprowadzce właścicieli lokalu. Dobra lokalizacja, praktyczny układ oraz przyjazne otoczenie sprawiają, że nieruchomości w centrach miast szybko się sprzedają.


Częstym, błędnym założeniem i przekonaniem jest zdanie: “ludzie nie kupują nieruchomości bo one obecnie tanieją w czasie” Rzeczywiście na przestrzeni ostatnich 8 lat jest to widoczny trend, (vide: Polish housing market regaining momentum:) ale wiele osób zapomina, iż są one zwyczajnie miejscem do życia i choćby z tego względu będą zakupowane przez klientów. Osoby migrujące do dużych miast w poszukiwaniu pracy i pozostające tam na stałe, samoistnie przyczyniają się do rozwoju tamtejszego rynku. Sytuacja w której na rynku jest nadpodaż mieszkań, jest jednocześnie okazją do zakupu nieruchomości w bardzo atrakcyjnej cenie, co widać ewidentnie po cenach transakcyjnych na rynku wtórnym.


Z mieszkaniami jest trochę jak z samochodami. Nikt by ich nie kupował gdyby kierował się tylko logiką (komu potrzebny jest samochód tracący na wartości przynajmniej 15% w skali roku?) Podobna sytuacja jest na rynku nieruchomości. Choć tanieją one już w mniejszym stopniu, niż w ostatnich latach (można nawet zaobserwować lekki wzrost na wykresach) to ludzie i tak będą je kupować. Jeśli musisz się przeprowadzić do innego miasta z rodziną i podpisać kontrakt w pracy na następne 5 lat nie interesuje Cię specjalnie najbliższe prognozy spadku, bo mieszkanie zaspokaja Twoją podstawową potrzebę.


 

Mieszkania pod wynajem- sprawdzony biznes.Nieruchomościami jako źródłem dodatkowego dochodu interesuje się coraz więcej osób prywatnych oraz firm. Puste mieszkanie nie jest już problemem i uciążliwością na przyszłość Jeśli nawet nie chcesz go sprzedać zawsze możesz je wynająć i otrzymywać comiesięczny dochód na swoje prywatne konto. Dla wielu osób jest to comiesięczne sprawdzone i solidne źródło regularnych dochodów, a spora część firm zajmuje się obrotem mieszkaniami na rynku wtórnym i pierwotnym. Jeśli nie masz fizycznie czasu zajmować się poszukiwaniami najemcy lub zarządzaniem najmem, zawsze możesz zlecić to zewnętrznej firmie (zarówno najem krótkoterminowy jak i długoterminowy najem kilku nieruchomości). Zewnętrzne firmy w zamian za jednorazową opłatę lub abonament poszukują dla Ciebie najemcy na określony w umowie okres czasu.


Rynek nieruchomości napędzają również obcokrajowcy przenoszący się na stałe do Polski lub szukający okazji pod inwestycje. Wzrost ich obecności jest nieunikniony wraz z pojawieniem się na rynku coraz większej ilości firm zagranicznych otwierających filie w naszym kraju. Nieruchomościami interesują się również firmy krajowe, fundusze inwestycyjne oraz domy maklerskie. nabywając je na zabezpieczenie przyszłych inwestycji lub używając ich jako rozliczenie za transakcje.

 

W Polsce rośnie liczba biurowców oraz firm otwierających swoje przedstawicielstwa zagraniczne. Według dziennika Financial Times w 2013 roku przeprowadzono transakcje których łączny obrót przekroczył 3mld Euro. Polska jest pod tym względem liderem Europy Środkowo-Wschodniej. Inwestorzy kapitałowi bardzo chętnie wybierają nasz kraj, którego nieruchomości nie są tak drogie jak w Wielkiej Brytanii i Francji, a który jest dużo bardziej stabilny ekonomicznie niż Włochy czy Hiszpania. Samo utrzymanie i wynajem nieruchomości nie jest dla nich tak skomplikowane jak w innych krajach. Oczekiwane I otrzymywane stopy zwrótu z wynajmu są sporo wyższe niż w ich własnych krajach. Rynkiem nieruchomości interesują się zarówno duże fundusze inwestycyjne jak i osoby indywidualne. Wśród osób indywidualnych najwięcej mieszkań kupują Niemcy i Ukraińcy.


 

KryZysk – dwie strony tej samej monety.Wśród osób sprzedających panuje często błędne przekonanie, że “teraz nie czas na sprzedaż” lub “nie sprzedam tego mieszkania przez pół roku bo "x" tyle sprzedawał”. Nie do końca jest to prawda.


Choć wysoka cena i znaczna odległość od centrum miasta mogą opóźniać transakcję, mieszkania sprzedają się dużo krócej niż się powszechnie uważa. Na rynku jest bardzo duża ilość firm oraz inwestorów prywatnych mogących odkupić od osób prywatnych mieszkanie. Większym zainteresowaniem cieszą się mieszkania w dużych miastach niż na obrzeżach.


Trudna sytuacja finansowa lub pilna sprzedaż niektórych osób, to okazja do nabycia atrakcyjnej nieruchomości w bardzo atrakcyjnej cenie dla pozostałych dysponujących odpowiednim kapitałem. Obecnie na rynku wtórnym można nabyć mieszkania w dużych miastach nawet w cenie poniżej 4000 zł/m2. Jest to o wiele bardziej korzystna cena niż jeszcze 7 lat temu. Sporym zainteresowaniem cieszą się również apartamenty w centrach dużych miast, gdyż jest to rynek dopiero rozwijający się w naszym kraju.


Nie wszystko jednak złoto co się świeci. Na rynku nieruchomości w łatwy sposób można stracić pieniądze lub kupić mieszkanie, które nigdy nie powstanie, dlatego warto współpracować ze specjalistami zajmującymi się na codzień obrotem nieruchomościami. Rynek mieszkań, domów i obiektów komercyjnych jak każda branża podlega zmianom w czasie, przyczyniającym się do wzrostów lub spadku cen nieruchomości.


Przekonanie, że ceny nieruchomości wystrzelą ponownie do góry jest złudnym pojęciem, którego nie warto brać pod uwagę. Lepiej skupić się na nieruchomościach zlokalizowanych w dobrych lokalizacjach nie tracących na wartości, ze stabilnym zyskiem z wynajmu, niż na nieruchomościach położonych dalej od centrum z niską ceną/m2.


Nieruchomości są sprawdzoną i przewidywalną inwestycją stąd wiele osób preferuje ten rodzaj lokowania pieniędzy. Ich środki regularnie przynoszą sprawdzony dochód i nie angażują ich czasu pracy w ciągu miesiąca. Dysponując kwotą 360 000 zł można w łatwy sposób zapewnić sobie przychód na poziomie 2400 zł miesięcznie netto. Są również zakupowane dla dzieci jako zabezpieczenie na przyszłość (najpierw wynajmowane, potem zamieszkane)


 

Przy zakupie nieruchomości warto skorzystać z usług specjalistycznej firmy monitorującej lokalny rynek nieruchomości, posiadającej wiedzę o aktualnych cenach transakcyjnych i warunkach przeprowadzania transakcji. Firmy te regularnie współpracują z doradcami kredytowymi i notariuszami stąd mają duże doświadczenia w samych transakcjach.


 

Zapraszamy Cię do zapoznania się z naszą ofertą. Nasi konsultanci skutecznie doradzą Ci:


- w jakich lokalizacjach wybrać dla siebie mieszkanie,
- gdzie kupić mieszkanie pod wynajem,
- jak sfinansować zakup nieruchomości?
- jak wykończyć mieszkanie lub wnętrze domu?
- jak uniknąć strat pieniędzy przeprowadzając transakcje zakupu, sprzedaży lub wynajmu?
- jak szybko wynająć nieruchomość,

Biuro nieruchomości WrocławZajmujemy się profesjonalną obsługą rynku nieruchomości od 2009 roku. Naszą specjalnością jest sprzedaż i wynajem mieszkań z rynku wtórnego oraz nieruchomości luksusowe. Współpracujemy z klientami z Polski i z zagranicy. Interesuje Cię praca z solidną i sprawdzoną agencję nieruchomości? Zadzwoń pod numer: +48-604-978-704.


reklama nieruchomości