Czy warto kupić mieszkanie w 2022 roku? Rynek nieruchomości


Bardzo częstym pytaniem zadawanym przez klientów jest zdanie: czy warto teraz kupić mieszkanie? W poniższym artykule opiszemy jak wygląda obecnie rynek nieruchomości dla kupujących oraz odpowiemy na Państwa pytania:


  • jak pandemia zmieniła rynek nieruchomości w Polsce?
  • czy warto kupić mieszkanie pod wynajem w 2022 roku?
  • jakie inwestycje cieszą się największym zainteresowaniem klientów na rynku?
  • o czym pamiętać kupując mieszkanie z rynku wtórnego?



  • Czy warto kupić mieszkanie w 2022 roku

    Rynek nieruchomości w czasach pandemi Covid-19.


    W ostatnich 4 latach mieszkania w Polsce bardzo zyskały na wartości. Popularne stały się zarówno transakcje pod wynajem, spekulacyjne jak i "dla siebie". Choć pandemia Covid 19 zrewidowała inwestycje - mieszkania i domy nie straciły na wartości. Mieszkania pod inwestycje stały się popularna zwłaszcza dla osób pracujących za granicą. Dla nich opłacaloność mieszkań w Polsce jest wciąż bardzo duża – zwłaszcza jeśli porównują ceny mieszkań pomiędzy krajami oraz renotowność inwestycji w czasie.


    W ciągu ostatnich dwóch lat na rynek trafiła również nowa generacja klientów osób ceniących mobilny tryb życia oraz małe mieszkania blisko centrum. Ze względu na niskie stopy procentowe oraz łatwy wynajem w dużych miastach inwestowanie w nieruchomości zyskało na popularności.


    Deweloperzy dostosowali do nich ofertę oferując małe mieszkania dwupokojowe, w dobrze skomunikowanych lokalizacjach. Ceny nieruchomości (zwłaszcza na rynku pierwotnym) zaczęły być podbijane z miesiąca na miesiąc, co dodatkowo zniechęciło dużą ilość klientów na rynku.


    W całym 2020 i 2021 roku najbardziej poszukiwanymi nieruchomościami były mieszkania z dużymi tarasami oraz domy wolnostojące.


    Co ciekawe na rynek zaczęło trafiać wiele okazji cenowych oraz mieszkań do remontu – pandemia sprawiła, że właściciele zaczęli pozbywać się niepotrzebnych nieruchomości w firmach i rodzinach.


    Zakup mieszkania pod wynajem. Czy nadal się opłaca?

    Wzrastające ceny mieszkań sprawiły, że spadła opłacalność najmu – zwłaszcza tego opartego na ruchu turystycznym oraz wynajmu na pokoje. Największym zainteresowaniem zaczęły cieszyć się ustawne rozkładowe mieszkania w dobrym standardzie i lokalizacji dla osób pracujących. Dokładnie takie mieszkania pozwalają im na komfortowe życie i pracę z domu.


    Najemcy zaczęli również preferować podpisywanie umów na dłuższy okres czasu. Wzrost cen mieszkań sprawił jednak, że spadła procentowa rentowność inwestycji. Rekordowe ceny mieszkań i szybka chęć zarobku na transakcji doprowadziły do gigantycznej rozbieżności w cenach mieszkań. I tak np. kawalerkę w dużymi mieście nadal można kupić za 260 000 zł jak i ponad 430 000 zł (taki sam metraż, inny typ budownictwa). Inwestor poszukujący nieruchomości pod wynajem powinien zatem bardziej analitycznie śledzić lokalny rynek oraz sprawdzać wartości rynkowe nieruchomości.


    Nieruchomościami jako źródłem dodatkowego dochodu interesuje się coraz więcej osób prywatnych oraz firm. Dzięki dużej liczbie firm zarządzającymi mieszkaniami możliwe jest zautomatyzowanie wynajmu nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Korzystają z tego rozwiązania szczególnie często osoby mieszkające za granicą jak i osoby inwestujące w mieszkania w dużych miastach.


    W Polsce rośnie liczba biurowców oraz firm otwierających swoje przedstawicielstwa zagraniczne. Według firmy EY w 2019 roku przeprowadzono transakcje których łączny obrót przekroczył 7 mld Euro. Polska jest pod tym względem liderem Europy Środkowo-Wschodniej. Inwestorzy kapitałowi bardzo chętnie wybierają nasz kraj, którego nieruchomości nie są tak drogie jak w Wielkiej Brytanii i Francji, a który jest dużo bardziej stabilny ekonomicznie niż Włochy czy Hiszpania.


    Samo utrzymanie i wynajem nieruchomości nie jest dla nich tak skomplikowane jak w innych krajach. Oczekiwane i otrzymywane stopy zwrótu z wynajmu są sporo wyższe niż na europejskichrynkach. Wśród osób indywidualnych z zagranicy nadal najwięcej mieszkań kupują Niemcy i Ukraińcy.


    Kupno mieszkania – o czym pamiętać? Rynek wtórny – poradnik.


    Stopy procentowe 2022 – prognoza.

    Rekordowo niskie stopy procentowe zachęcały do kupna nieruchomości przez cały 2021 rok. Pod koniec roku okazało się jednak, że będą podnoszone aby walczyć z szybko rosnącą inflacją. Szybka podwyżka stóp procentowych zaskoczyła zarówno inwestorów jak i osoby już posiadające kredyty. Obecnie dojście do poziomu 3,5% nie wydaje się czymś niezwykłym, choć jeszcze na początku 2021 roku eksperci przekonywali, że stopy nie będą podnoszone. Jest to szczególnie istotny czynnik przy rozważaniu zakupu nieruchomości, gdyż w Polsce przeważająca ilość kredytów jest sprzedawana w oparciu o zmienne oprocentowanie w czasie.


    Wzrost stóp procentowych to naturalnie wyższy koszt i rata kredytu hipotecznego, który trzeba uwzględnić przy zakupie nieruchomości i rentowności inwestycji.


    To kwestia szczególnie ważna, gdyż wysokie raty kredytów często skłaniają właścicieli do sprzedaży mieszkań poniżej oczekiwać lub wartości rynkowej. Wielokrotnie właśnie przez ich wzrost właściciele sprzedają na rynku bardzo tanio nieruchomości. Jeśli zależy Ci na bezpiecznym kredytowaniu nieruchomości w czasie zapytaj doradcę kredytowego o kredyt ze stałą ratą w czasie.


    Ceny mieszkań 2022.

    Obecnie ceny mieszkań są bardzo zróżnicowane (nawet w obrębie jednego osiedla) i wielokrotnie odbiegają od ich rynkowej wartości. Wielu właścicieli sonduje rynek – wystawia nieruchomości „na próbę”, aby zobaczyć za jaką najwyższą kwotę, będą mogli je sprzedać. Stąd oferty różniące się nawet o 80 tysięcy za nieruchomość w tej samej lokalizacji i metrażu.


    Druga kwestia to oferty wystawiane przez fliperów – wiele z nich nie jest wartych swojej ceny i dodatkowo ma niedokończone wnętrza (brak kuchni lub niewyposazone wnętrza), a ich chcą po prostu zrealizować okreslony zysk na mieszkaniu.


    Trzecią kwestią na którą warto zwracać uwagę to problem „znikających ofert”. Bardzo często drogie i atrakcyjne mieszkania znikają z portali po 2-3 dniach. W praktyce nie oznacza to ,że się sprzdały ale właściciel rozmyślił się i wycofał ofertę (lub całkowicie zrezygnował z transakcji).


    Lokalizacja i układ mieszkania.

    Analizując zakup mieszkania weź pod uwagę jego lokalizacje, otoczenie oraz układ mieszkania. Standard wykończenia zawsze można poprawić w czasie, układu mieszkania nie zawsze jednak można zmienić. Szczególnie atrakcyjne są mieszkania rokładowe z osobnymi pokojami oraz kuchnią, zlokalizowane blisko centrum miasta.


    Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki warto kupić mieszkanie zarówno dla siebie jak i pod wynajem, pomiętając jednak o rozpiętości cen w czasie oraz zmienności stóp procentowych.


    Obecnie na unku pojawia się wiele atrakcyjnych ofert oraz okazji cenowych. Współpracując z dobrą agencją nieruchomości łatwo znaleźć je na rynku. Szczególnie atrakcyjne są aktualnie mieszkania pod długoterminowy wynajem.


    Biuro nieruchomości Wrocław.



    Zapraszamy Cię do zapoznania się z naszą ofertą. Nasi konsultanci skutecznie doradzą Ci:

  • w jakich lokalizacjach wybrać dla siebie mieszkanie,
  • gdzie kupić mieszkanie pod wynajem,
  • jak sfinansować zakup nieruchomości?
  • wykończyć mieszkanie lub wnętrze domu?
  • uniknąć strat pieniędzy przeprowadzając transakcje zakupu, sprzedaży lub wynajmu?
  • szybko wynająć nieruchomość,

  • Zajmujemy się profesjonalną obsługą rynku nieruchomości od 2009 roku. Naszą specjalnością jest sprzedaż i wynajem mieszkań z rynku wtórnego oraz nieruchomości luksusowe. Współpracujemy z klientami z Polski i z zagranicy. Interesuje Cię praca z solidną i sprawdzoną agencję nieruchomości? Zadzwoń pod numer: +48-604-978-704.