Prowizja pośrednika nieruchomości 2021. Jak zarabia biuro nieruchomości?



prowizja pośrednika nieruchomości

W poniższym artykule omówimy szczegółowo temt jakim jest prowizja pośrednika nieruchomości. Stawki prowizyjne są ustalane indywidualnie z klientami i najczęściej wynoszą od 1,0% do 3,69% brutto (choć nie jest to maksymalna stawka pośrednika nieruchomości).


Aby pośrednik był uprawiony do poboru prowizji i mógł świadczyć usługi zgodnie z prawem konieczne jest podpisanie umowy w pośrednictwie nieruchomości. Jest to kluczowy dokument regulujący zakres współpracy między klientam a biurem, określający zarówno wysokość prowizji, moment jej zapłaty jak i obowiązki pośrednika.


Od czego zależy wysokość prowizji?


Generalnie rzecz biorąc stawka prowizyjna agenta zależy od:
- stopnia złożoności transakcji (jak długo trwa sprzedaż nieruchomości oraz ile osób w niej uczestniczy),
- rodzaju nieruchomości i wartości nieruchomości (mniejsze mieszkania i domy sprzedają się krócej niż te większe),
- lokalizacji mieszkania,
- ilości nieruchomości jakie posiada osoba zlecająca sprzedaż przez biuro (im większa ilość tym większa możliwość negocjacji),

Ile wynosi prowizja pośrednika nieruchomości?


Najczęściej spotykana stawka prowizyjna na rynku nieruchomości to 2,% brutto. Duże zlecenia (np drogi dom lub specyficzna nieruchomość komercyjna) są rozpatrywane indywidualnie. Wynika to najczęściej z faktu, iż wymagają dodatkowych nakładów reklamowych, a ich sprzedaż jest dłuższa w czasie (zarówno negocjacje, spotkania jak i sam proces finansowania).


W przeciwieństwie do samodzielnej sprzedaży, do agencji nieruchomości trafiają zweryfikowani klienci, (ze sprawdzoną zdolnością kredytową i mający jasno sprecyzowane oczekiwania) stąd agencje potrafią sfinalizować transakcje w szybkim czasie.


Prowizja biuro nieruchomosci od kupującego.


Na rynku przyjęło się, że prowizje płaci kupujący oraz sprzedający. Czasem na rynku można spotkać oferty typu: "kupujący nie płaci prowizji" ale ta pozorna promocja dotyczy najczęściej konkretnych ofert (gdzie do ceny ofertowej doliczono bardzo dużą prowizję sprzedającemu).


Pozornie jest to atrakcyjne rozwiązanie ale w praktyce nie funkcjonuje bo kupujący (błędnie) zakłada, że agent który nie pobiera prowizji od kupującego będzie dla niego poszukiwał nieruchomości i przeprowadzał cała transakcje bezpłatnie.


Prowizja pośrednika za wynajem mieszkania


Osobną kategorię transakcji stanowią wynajmy. Za wynajem mieszkania lub domu agencja pobiera stawkę 60% - 100% wartości pierwszego czynszu najmu. W zakresie obowiązków pośrednika jest sporządzenie dokumentacji fotograficznej, przeprowadzenie akcji marketingowej, przygotowanie umowy wynajmu oraz wydanie nieruchomości.


Współpraca z agencją - jak ustalić stawkę prowizyjną? Na co zwrócić uwagę przy transakcji w nieruchomościach? Umowa na wyłączność.


Umowa na wyłączność to najbardziej efektywa w praktyce forma współpracy. Podpisując ją z biurem i zdając klucze do nieruchomości - zapewniasz agentowi największy komfort pracy - pośrednik inwestuje większe środki na reklamę, organizuje prezentacje z klientami oraz twz. dni otwarte nieruchomości. Agencja angażuje wtedy bardzo zaawansowaną reklamę nieruchomości (reklama internetowa, banery, reklama wśród klientów biura).


Podpisując umowę na wyłączność zwróć uwagę czy nie ma w niej kar za jej przerwanie lub wypowiedzenie.


W praktyce oferty przyjmowane na umowę wyłączności sprzedają się szybciej i co ważne dla sprzedającego - dużo drożej, niż na zwykłych umowach otwartych. Możliwe jest sprzedanie mieszkania nawet poniżej 14 dni roboczych.


Rozpoczynając współpracę z biurem warto poinformować pośrednika na czym najbardziej Ci zależy oraz w jakim czasie chciałbyś zrealizować transakcje.


Zapraszamy Państwa do współpracy z naszą firmą. Szczegóły na temat transakcji i prowizji uzyskają Państwo w poniższym linku: