Jak założyć i uprawiać ogród japoński? Rośliny i dodatki do ogrodu.


Ogród japoński stanowi bardzo atrakcyjną, egzotyczną dekorację każdej posesji domów. Pozwala nie tylko zrelaksować się po pracy, ale również spędzić chwile pośród nietypowych roślin przyciągających uwagę i stanowiących oryginalną ozdobę każdego domu. W ogrodach japońskich dominują rośliny zimozielone, dzięki czemu prezentuje się okazale przez cały rok.


jak zbudować ogród japoński

Choć zbudowanie ogrodu japońskiego nie jest trudne, warto pamiętać o kilku kwestiach już na etapie jego budowy. Pozwoli to na zachowanie jego trwałości w czasie i sprawi, że rośliny będą lepiej kwitły i rozwijały się. W poniższym artykule szczegółowo omówimy tematykę ogrodów japońskich oraz pokażemy przykładowy ogród zrealizowany w Polsce.


Plan artykułu:

1. Cechy ogrodu japońskiego
2. Rodzaje ogrodów japońskich.
3. Jakie rośliny wybrać do ogrodu japońskiego.
4. Budowa ogrodu japońskiego w Polsce.
5. Praktyczne porady i wskazówki.


Cechy charakterystyczne ogrodu japońskiego.



Z założenia w ogrodzie japońskim dominują rośliny zimozielone, kamienie i pagody, herbaciarnia lub pawilon, ścieżki z kamieni, woda oraz piasek. W ogrodach japońskich panuje zasada: ucz się od natury ale jej nie kopiuj. Rośliny są sadzone asymetrycznie, oraz tak aby sprawiały wrażenie rosnących w naturalnych warunkach. W ogrodach japońskich występuje ponadto mech (symbolizujący mądrość i upływ czasu) oraz oryginalne drzewa (symbolizujące życie i człowieka).


W Polsce rośliny będą rosły w innych warunkach pogodowych i klimatycznych (chociażby w niższej wilgotności powietrza) niż w Japonii, stąd budując ogród warto pamiętać o kilku zasadach.


Po pierwsze – rośliny powinny rosnąć w półcieniu (tzn nie być narażone na bezpośrednie ostre słońce przez cały dzień) w przeciwnym razie ryzykujemy popalenie liści roślin i drzewek.


Po drugie osłona od wiatru – silny mroźny i porywisty wiatr to największy wróg ogrodu japońskiego. Idealnym dla nich warunkiem jest bliskość źródła wody – strumienia, jeziora lub dużego oczka wodnego.


Po trzecie odpowiednia ochrona środkami pielęgnacji roślin. Aby zabezpieczyć rośliny przed chorobotwórczymi grzybami i chorobami warto na etapie sadzenia i uprawiania ogrodu zainwestować w specjalne środki, które ochronią je przed popularnymi w naszym klimacie chorobami (o czym później w naszym artykule).


Jakie rośliny wybrać do ogrodu japońskiego?


  • klony palmowe i japońskie (acer palmatum),
  • piwonie,
  • magnolie
  • azalie,
  • miłorząb japoński ,
  • sośnica japońska,
  • drzewka bonzai,
  • wiśnie japońskie,

  • azalie japońskie
    Azalie japońskie to jedne z najpiękniej kwitnących roślin w ogrodach japońskich.

    Budowa ogrodu Japońskiego. Jak zbudować ogród japoński?


    Budowa ogrodu japońskiego wymaga czasu, precyzji, starannego planu oraz wykonania wszystkich czynności w określonym porządku. Jak zawsze zaczynamy od przygotowania odpowiednich stanowisk oraz od przygotowania odpowiedniej gleby do drzew i kwiatów.


    Kupując ziemie do ogrodu warto wybrać tę lepszej jakości (z niewielką ilością nawozu w składzie) oraz zastosować wernikulit – specjalny środek zwiększający wilgoć gleby (zobacz więcej w sekcji porady i dodatki do ogrodu).


    Większość roślin do ogrodu japońskiego wymaga żyznych , lekko kwaśnych i przepuszczalnych gleb. Idealnie jeśli opracujemy go w miejscu półcienistym, słonecznym i koniecznie osłoniętym od wiatru. Miejsce osłonięte od wiatru nie będzie narażać roślin na przemarzanie w zimie i utratę liści, a półcieniste nie będzie powodować wysychania liści.


    Rośliny wybierane do ogrodu japońskiego mogą znieść duże mrozy i nasłonecznienie ale ich głównym wrogiem jest silny porywisty wiatr.


    Odpowiednie usytuowanie roślin pozwoli również na lepsze zniesienie niższych temperatur. Ważnym elementem w ogrodzie japońskim jest ściółkowanie roślin – zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody w lecie i zabezpiecza rośliny w zimie przez mrozem.


    klony japońskie

    trawa do ogrodu japońskiego

    aralia-japońska
    Aralia japońska (pierwsza z lewej) to wyjątkowe drzewo o parasolowatej budowie. W pierwszym roku dorasta nawet do dwóch metrów.

    rododendron
    Rododendron to popularna w Polsce roślina, które świetnie prezentuje się w ogródach japońskich.

    Klony i niewielkie drzewka warto sadzić w pobliży niewielkich zbiorników wodnych – miejsca o zwiększonej wilgotności bardzo dobrze im służą. Sadząc rośliny zwróć uwagę na ich docelową wielkość, możliwości rozrastania oraz sąsiedztwo innych roślin. Rośliny sadzimy w okresie od kwietnia od końca września.


    Pozostańmy chwilę przy klonach palmowych i japońskich – to bardzo ciekawe i egzotyczne drzewa, które przepięknie wybarwiają się na jesień i wiosnę, są jednak wymagające w uprawie. Klony japońskie potrzebują żyznych, przepuszczalnych i lekko wilgotnych gleb. Ze względu na płytki system korzeniowy, konieczne jest ściółkowanie podłoża (najlepiej korą drzew).


    Jeszcze przed posadzeniem warto o nie zadbać preparatami przeciw grzybom chorobotwórczym. Ważne jest dla nich również stanowisko półcieniste lub słoneczne (w zależności od gatunku) oraz wspomniana wyżej osłona od wiatru. Prawidłowo uprawiane klony prezentują się naprawdę okazale i są świetną ozdobą ogrodów japońskich. Klony wymagają regularnego podlewania. W ich przypadku świetnie sprawdza się również nawożenie biohumusem raz na 4 tygodnie.


    Ogród japoński -przykładowa budowa i realizacja. Zdjęcia i filmy.


    budowa ogrodu japońskiego

    Po przygotowaniu stanowisk i odpowiedniej ziemi można rozpocząć sadzenie nowego trawnika, roślin oraz budowę stanowisk (tzn kamienie, płotki, głazy, fontanny oraz umiejscowić osobne rośliny w donicach). Centralnym elementem ogrodu jest niewielka wyspa z klonami japońskimi (Acer palmatum Bloodgood, Acer palmatum Antrepurpureum oraz Acer Palmatum Dissectum Garnet), pomiędzy drzewami zasadzono trawę ozdobną oraz lawendę wąskolistną (aby odstraszyć owady, komary i mszyce – w tym samym celu jest zasadzona w centralnej części ogrodu). Jeśli chodzi o trawę to jest to specjalna mieszkanka, która bardzo szybko wzrasta i świetnie ukorzenia się nawet na trudnych glebach. Bardzo ładnie prezentuje się w słońcu i ma żywy zielony kolor.


    W ogrodzie zasadzono również kolorowe berberysy, cyprysy Boulvarda na niewielkich skalniakach oraz srebrnice północno amerykańską – jej srebrzysty kolor świetnie kontrastuje z jasnozieloną trawą. Całość prezentuje się bardzo barwnie i w żywych kolorach. W bocznej części usytuowano wyspę z cyprysem a na samym końcu klon japoński Acer palmatum deshojo – piękne, przebarwiające się na czerwono drzewo. Przed nim znajduje się barwny klon japoński – Acer palmatum Sangokoku.


    Frontowa i boczna część są wyłożone białymi otoczakami (frakcja 8-12), kamienie świetnie prezentują się w słońcu i bardzo dobrze odbijają światło. Aby trawa i chwasty nie przebijały przez nie do góry, pod spodem jest ułożona czarna agro-włóknina. Ziemia pod nią ma zapewniony dostęp powietrza i wody – znacznie lepsze rozwiązanie, niż popularna folia ogrodowa.


    W bocznych częściach usytuowano piłkowane wiśnie japońskie. Są to niewielkie drzewka, wytwarzające niejadalne owoce, które w okresie kwitnienia zachwycają dużymi różowo- czerwonymi kwiatami. W polskim klimacie świetnie prezentują się w ogrodach n tle innych rośli i co warto zaznaczyć są w pełni mrozo-odporne. W narożnej części znajduje się kolejna wiśnia japońska – w naszych warunkach dorastająca do 5m!.


    Prezentowane na zdjęciach egzemplarze to prunus pink perfection oraz kolumnowa amanogawa.

    wiśnie japońskie do ogrodu

    Dodatki do ogrodu japońskiego - pagody i drzewka bonsai.



    pagoda japońska

  • pagody japońskie,
  • drzewka niwaki i bonsai,
  • kamiene ogrodowe (naturalne ustawiane pionowo),
  • gres biały,
  • drewniane altany i lampiony,
  • drewniane mostki (w przypadku aranżacji ogródów z oczkiem wodnym lub stawem),

  • Pagody, latarnie i drzewka bonsai to ciekawy dodatki, które nadadzą mu unikalnego charakteru i niepowtarzalności. Drzewka bonsai można samodzielnie formować (świetnie nadają się do tego tuje, cyprysy i sosny czarne), opcjonalnie można zamówić gotowe kilkuletnie okazy (jest to bardzo duża oszczędność czasu). Pięknie prezentują się również sosny niwaki. Ich charakterystyczne kształty przyciągają wzrok, stąd warto je wykorzystać jako główne elementy ozdobne. Pagody stanowią świetny dodatek i bardzo ładnie prezentują się na tle innych roślin i trwa ozdobnych.


     bonsai i niwaki do ogrodu

    jak uprawiać ogród japoński

    Jak uprawiać ogród japoński – wskazówki i porady. Najlepsze nawozy do ogrodu.



    O czym pamietać uprawiając ogród japoński? Pierwsze kwestia to wybór odpowiedniego miejsca do jego uprawy - świetnie nadają się do tego zaciszne miejsca (np pod innymi drzewami lub przy boku domu) na regularnie nawożonej ziemi. Ogród japoński jest ogrodem całorocznym, opartym na roślinach zimozielonych, które rosną dosyć wolno. Ważne jest również nasłonecznienie stanowiska dla roślin. Jedne rośny mogą dosłownie zostać spalone przez słońce (np. klony japońskie) inne je uwielbiają i świetnie się rozwijają (np. aralia japońska . Sadząc rośliny obok siebie pamietaj, że niektóre okazy dosyć szybko rozrastają się na boki i rosnąc wysoko, będą przeszkadzać innym (zwłaszcza tym światłolubnym).


    Jeśli masz taką możliwość kupuj zawsze 2-3 letenie sadzonki ze sprawdzonych sklepów lub szkółek drzew. Małe egzemplarze roślin (zwłaszcza te z marketów) często się nie przyjmują w ogrodach i chorują, negaywnie oddziałują na pozostałe rośliny (trzeba je również zabezpieczać agrowłókniną.Świeżo posadzone rośliny podlej biohumusem - pozwoli się to im lepiej zaaklimatyzować w ogrodzie (zobacz więcej informacji o nawozach poniżej).


    Warto stosować tylko nawozy naturalne (np. biohumus ekologiczny), bo poprawiają jakość upraw i nie można ich przedawkować.Nawozy mineralne często powodują duże zasolenie gleby i łatwo nimi uszkodzić młode korzenie roślin. W polskich warunkach roślny (zwłaszcza klony japońskie) wymagają ochrony przed chorobami grzybowymi dlatego warto skorzystać z ekologicznych środków. Świetnie nadaje sie do tego Polyversum WP - ekologiczny nawóż niszczący inne drobnoustroje chorobotwórcze i szybko wzmacniający rośliny. Wbrew krytykom, wysokiej jakości nawozy organiczne naprawdę przyspieszają zdrowy rozwój roślin.



    Jak wygląda gotowy ogród japoński w domu? Zobacz na filmie poniżej: Podba Ci się nasz artykuł? Poleć go swoim znajomym w kanałach Social Media:

    Nota prawna: Wszystkie fotografie objęte są prawami autorskimi. Reprodukcja, przetwarzenia i rozpowszechnianie bez zgody autora jest zakazane.