Jak zarabiać na mieszkaniach w 2022 roku.Choć obecnie rynek nieruchomości zwolnił wiele osób wciąż inwestuje na nim swoje oszczędności i wciąż poszukuje nowych sposobów jak zarabiać na mieszkaniach i nieruchomościach.


Mimo wyraźnego spowolnienia na rynku zawieranych jest wiele zyskownych dla obu stron transakcji. Samo inwestowanie w nieruchomości stało się bardzo popularną techniką pomnażania pieniędzy oraz majątków Polaków. W ostatnich latach stały się nie tylko kapitalnym środkiem na przechowywanie wartości pieniędzy w czasie, ale również ich szybki podwójny wzrost (wartość nieruchomości + zyski z wynajmu).


 

Polska jest szczególnie atrakyjna dla inwestorów z dwóch powodów.


Po pierwsze jest krajem przeludnionym (zwłaszcza w dużych miastach) i mimo rekordowej ilości rozpoczętych inwestycji nadal występuje tutaj duży deficy mieszkań. Świetnie ukazuje to poniższa tabela.


mapa zaludnienia
Źródło: Eurostat

Po drugie jest postrzegana przez inwestorów jako kraj rozwijający się, gdzie nieruchomości będą drożały w czasie, a jednocześnie ich opodatkowanie i koszty utrzymania są mniejsze niż w krajach Europy Zachodniej. Dlatego właśnie inwestycje w nieruchomości wybierane są w Polsce często przez osoby zarabiające za granicą. Ich wzrost wartości w czasie oraz dobry zyski z wynajmu sprawiały, że przed długi okres czasu był uważane za świetny "hedge" przeciw inflacji.


wzrost cen mieszkań 10 lat

W poniższym artykule opiszemy najpopularniejsze sposoby zarabiania pieniędzy w branży nieruchomości. Warto również zauważyć, że rynek nieruchomości w Polsce jest bardzo płynny tzn. pojawia się na nim wiele ofert sprzedaży i wynajmu a transakcje są dokonywane cały czas również w trudnych czasach. W przeciwieństwie do inwestowania w akcje, obligacje czy kryptowaluty, sam obrót nieruchomościami nie jest skomplikowany i nie wymaga od inwestora specjalistycznej wiedzy.


Efektywnie zarabiać na nieruchomościach może zatem nauczyć się zarówno młoda początkująca osoba jak i przedsiębiorca z długim stażem.


Wynajem mieszkania/domu lub lokalu.


Wynajem nieruchomości to najprostsza i najbardziej popularna metody generowania zysków. Polska jest krajem z dużym niedoborem mieszkań (zwłaszcza tych dużych i ustawnych) stąd mieszkania do wynajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem na rynku - zwłaszcza te ulokowane w dużych miastach.


Tylko w pierwszych 6 miesiącach 2022 roku czynsze najmu wzrosły miedzy 40 a 70%w przypadku małych mieszkań. Najemcami (czyli lokatorami) są najczęściej studenci, osoby pracującelub firmy poszukujące nieruchomości dla swoich pracowników. Samo przygotowanie nieruchomości do wynajęcia nie jest trudne i jeśli nie chcesz się tym zająć osobiście zajmować - cały home staging, marketingnieruchomości, oraz wynajem możesz zlecić zewnętrznej firmie zajmującej się zarządzaniem wynajem domów i mieszkań.


Jest to zdecydowanie najprostsza i najczęściej wybierana przez inwestorów metoda na bezpieczne i stabilne inwestowanie w nieruchomości. 


 

Zarabianie na mieszkaniach - ile kosztuje dobre mieszkanie pod wynajem.Zakup nieruchomości pod wynajem to koszt rzędu 240 -650 000 zł (w przypadku dużych mieszkań dla firm).W zależności od grupy docelowej inwestorzy zakupują jedną nieruchomość lub kilka mniejszych.W 8/10 przypadków wybierają oni mieszkania z rynku wtórnego, które są tańsze od mieszkań deweloperskich oraz pozwalają zarabiać pieniądze od razu. Co więcej współpracując z dobrym agentem nieruchomości są w stanie pozyskać nieruchomość w dużo lepszej cenie niż te oferowane na portalach internetowych.


Tutaj możliwy jest zakup nieruchomości nawet za cenę 6800-7000m2 (wobec średniej 10 000 zł/m2 przypadającej na duże miasta). Co więcej agenci nieruchomości posiadają bardzo dobre rozeznanie w cenach wynajmu mieszkań. Poniżej przedstawiamy przykładowe zyski z wynajmu nieruchomości w dużych miastach:


Rodzaj nieruchomościMetrażMiesięczny zysk
Kawalerka25-38m21500-2800 zł
Mieszkanie 2 pokoje42-55m21800-3500 zł
Mieszkanie 3 pokoje55-70m23000-5000 zł
Mieszkanie 4 pokoje85-180m25000-9000 zł

* poszczególne ceny mogą różnić się między sobą w zależności od standardu wykończenia nieruchomości oraz lokalizacji.

Zarabianie na mieszkaniach - na co zwrócić uwagę?


Wybierają mieszkanie pod wynajem nie daj się jednak nabrać na największy mit w branży: "mieszkania w dużych miastach wynajmują się wszędzie" - jest to bardzo duże nadużycie przez które nieświadome osoby mają duże problemy z wynajmem, lub późniejszy wynajem jest bardzo nierentowny (np ze względu na słabą lokalizacje lub brak komunikacji wynajmują mieszkania w cenie kawalerki w centrum).


Kolejną ważną kwestią jest odpowiedni wybór grupy docelowej - inaczej przygotowuje się mieszkania dla studentów inaczej dla pracowników lub firm.


Flip nieruchomości - sprzedaż nieruchomości z zyskiem.


Popularną metodą zarabiania na mieszkaniach jest tzw flip nieruchomości. Polega on na zakupie nieruchomości, wyremontowaniu jej i późniejszej odsprzedaży. Zarabianie na mieszkaniach poprzez Flip nieruchomości jest szczególnie popularny wśród inwestorów z dużym kapitałem lub dużą zdolnością kredytową. Mimo iż ceny nieruchomości w ostatnich latach mocno wzrosły nadal możliwy jest okazyjny zakup mieszkania pod późniejszą odsprzedaż. Zaleta tej metody jest duży zysk sięgający od 50 000 zł do nawet 150 000 zł (choć technicznie możliwy jest o wiele większy zysk). Minusem - konieczność przeprowadzania remontów oraz zaangażowanie w czasie inwestora.


Podział nieruchomości na mniejsze mieszkania.Remonty i podziały mieszkań są szczególnie dochodowe w dużych miastach. Inwestowanie w nieruchomości tego typu polega na wydzieleniu oddzielnych mieszkań w obrębie mieszkania i podnajmie go obcym najemcom lub grupie znajomych. Zyskiem jest czynsz najmu z każdego pojedynczego mieszkania. Jego wartość jest dużo większa niż zysk z wynajmu całego mieszkania bez podziału na lokalnym rynku.


Najczęściej wykonuje się je w dużych mieszkaniach w kamienicach lub w domach wolnostojących.  Inwestor może zarabiać na nieruchomości w ten sposób podwójnie - na wynajmie oraz wzrostowi wartości w czasie. Te technika wymaga jednak od inwestora znajomości zagadnień prawnych w szczególności prawa budowlanego. Aby zarabiać na nieruchomościach w ten sposób właściciel powinien mieć również dostęp do solidnej ekipy budowlanej tak aby jego lokale nie komplikowały najmu (częste usterki) i samej wartości w czasie.


Wynajem krótkoterminowy.Wynajem mieszkania polegający na użyczeniu na krótki okres czasu - najczęściej w systemie dobowym, weekendowym lub miesięcznym. Jest to zyskowna metoda najmu popularna zwłaszcza w dużych miastach oraz popularnych miejscach turystycznych. Aby wynajem krótkoterminowy przynosił zyski inwestor powinien posiadać zautomatyzowany system zarządzania nieruchomościami lub korzystać z zewnętrznego operatora.


Wynajmy nieruchomości na krótki termin charakteryzują się również nierównomiernym zyskiem w skali roku. Przedmiotem najmu może być mieszkanie, dom lub apartament w centrum miasta.


Podnajem nieruchomości.Podnajem to technika popularna szczególnie wśród początkujących inwestorów, lub osób mających dostęp do starych nieużywanych nieruchomości. Polega na wydzierżawieniu od właściciela mieszkania/domu po stałej cenie na dłużysz okres czasu oraz późniejszym wynajmie innym osobom. Im więcej wynajętych mieszkań posiada inwestor tym więcej zarabia miesięczni z wynajmu nieruchomości. Warto wspomnieć, że podnajem nieruchomości można połączyć np z wynajmem krótkoterminowym.


Inwestycje w grunty.

Kolejną metodą zarabiania pieniędzy na rynku nieruchomości są inwestycje w grunty. W ostatnich latach cena ziemi (rolnej lub inwestycyjnej) bardzo wzrosła , a grunty pod konkretne projekty biznesowe nadal cieszą się dużym uznaniem na rynku nieruchomości. Klienci aktywnie poszukują działek budowlanych oraz nieużywanych gruntów rolnych. Inwestor zarabia na ziemie na dwa sposoby - poprzez zwiększenie jej wartości w czasie lub na ich podziale i późniejszej odsprzedaży.


Bardzo częstą praktyką jest zakup gruntu pod działalność budowlaną lub sama działalność deweloperska na zakupionej działce. Obrót gruntami to bardzo zyskowny sposób na inwestowanie w nieruchomości, gdzie stopy zwrotu sięgają często kilkuset procent. Jeśli interesuje Cię ta technika - zapraszamy do naszego działu: grunty inwestycyjne na sprzedaż.


Inwestowanie w nieruchomości - współpraca z pośrednikiem nieruchomości.

Kluczowym aspektem przy inwestowaniu na rynku nieruchomości jest przede wszystkim dostęp do ofert, lokalnych specjalistów oraz wybranie odpowiedniej strategii. Dzięki współpracy z pośrednikiem możesz uzyskać dostęp do sprawdzonych ofert nieruchomości (niepublikowanych w internecie) jak i trafne analizy dotyczące potencjalnych zysków, które można osiągnąć na lokalnym rynku. Współpraca z biurem nieruchomości jest przydatna również w przypadku sprzedaż mieszkań/domów oraz samego zarządzania najmem.


Od 2009 roku współpracujemy z klientami w dziedzinie nieruchomości - zapraszamy Państwa do składania zleceń i zapytań. Oferty przyjmujemy pod numerem telefonu: +48-604-978-704. Pracujemy z klientami z USA, Europy i Azji.


 


Podobne artykuły w serwisie: 
Wynajem nieruchomości Wrocław   Sprzedaż mieszkań do remontu    Rynek nieruchomości 2022